Co to jest fundusz inwestycyjny?
Fundusz inwestycyjny to połączenie kapitału wszystkich uczestników, który zarządzany jest w ich imieniu przez zarządców funduszu. Podmiot zarządzający funduszami pobiera opłatę za zarządzanie zebranym kapitałem.
Ten sposób inwestowania jest odpowiedni dla osób inwestujących regularnie, które nie mają dużej wiedzy dotyczącej instrumentów finansowych. Inwestorzy mogą wybrać profil funduszu inwestycyjnego w zależności od celu finansowego, który chcą osiągnąć.
Jak inwestować w fundusze inwestycyjne?
Aby zacząć inwestować w fundusze inwestycyjne, potrzebne jest konto funduszowe.
Dzięki rachunkowi inwestycyjnemu możesz inwestować bezpośrednio w wybrane fundusze lub w zarządzany przez ekspertów portfel. Jednak bez względu na to, na którą opcję się zdecydujesz, najpierw należy otworzyć rachunek inwestycyjny za pośrednictwem strony internetowej brokera.
Można to zrobić w prosty sposób przez online, podając dane osobowe i przedstawiając dokument tożsamości, a następnie połączyć nowy rachunek z kontem bankowym.
Większość stron internetowych brokerów oferuje narzędzia, dzięki którym można określić cel oraz okres planowanej inwestycji, a następnie sprawdzić, jakie byłyby szacunkowe zyski oraz poziom ryzyka przy wybranych parametrach.
Zalety funduszy inwestycyjnych
Fundusze inwestycyjne to alternatywny sposób inwestowania, który może stanowić świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu lub doświadczenia inwestycyjnego.
Inwestowanie w fundusz polega na wpłaceniu pewnej kwoty na konto funduszu.
Następnie doświadczeni menedżerowie inwestują powierzone środki wraz z kapitałem wpłaconym przez innych uczestników, a także dbają o dywersyfikację inwestycji.
Każdy uczestnik funduszu inwestycyjnego ma zapewniony procent zysku.
Istotną zaletą takiej formy inwestycji, jest dywersyfikacja portfela.Oznacza to, że jeśli jedna z firm zbankrutuje, ma to niewielki wpływ na portfel inwestycyjny.
Warto dodać, że względu na koszty związane z zarządzaniem funduszem procent inwestycji jest zwykle niższy niż w przypadku inwestycji bezpośrednich.
Ma to również przełożenie na mniejsze ryzyko inwestycyjne. Mimo to inwestorzy nie mogą liczyć na gwarantowany kapitał.